THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Když si pozorně prohlédnete zpěvaččinu diskografii, jistě vás zarazí spousta opakujících se titulů. Pokud jsem to správně pochopil, byla původně každá firma jiná ves, některé tituly vyšly pouze v Japonsku, takže až nyní se všechno začíná pěkně srovnávat prostřednictvím speciálních edicí. Jak níže vidno, deskou Lana Lane debutovala v pětadevadesátém roce. Podruhé vyšla v roce 1998, remasterovaná, se třemi bonusy navrch, no a tahle letošní specialitka má pak formu dvojCD a nabízí obě předchozí verze pěkně společně, tak říkajíc pod jednou střechou. Koukej zpívat barde Marigolde, proč jsi sušil tuhle recenzi víc jak půl roku v archívu, protože ani Zaklínač tě nezachrání!
„Manželství“ jako rockově progresivní řemen, tak by se s trochou nadsázky dalo nazvat společné (nejen) hudební soužití Lany Lane s multiinstrumentalistou Erikem Norlanderem. Erik má rád prog-záležitosti typu KING CRIMSON, Lana zase melodie. Dejte to dohromady a výsledek, byť jde v podstatě o hard rock, nemůže snad nikoho urazit. Příjemné na poslech, ale pod maskou jednoduchosti se přece jen skrývá i něco víc, než pouhé stadiónové popěvky. Modří už vědí, správně, může za to Erik. Neodpustí si sem tam parádičku, používá zajímavější klávesové rejstříky, než je v kraji různých „Bon Jovovců“ zvykem, bubny občas hodí nějakou lichou, zkrátka dělá co může. K tomu Lana přidává zajímavý a osobitý hlasový projev a milované melodie. Nebudu sáhodlouze pitvat track za trackem, vystačím s doporučením. Neuráží-li vás vkusný melodický hard rock s občasným záchvěvem progresivna, zkuste dát téhle povedené dvojici šanci. Třeba budete příjemně překvapeni jako já.
Pozdější desky jsou možná o maličko dotaženější, rozvíjejí však prvotinou daný styl. A když jen tak na okraj dodám, že Lana účinkovala například v projektu AYERON, což jí Arjen Lucassen vrátil svou přítomností (i skladatelskou) v písničce "Tarot" na albu "Secret Of Astrology" z 2000 roku, vrací se nám na paškál, teď již značně otřepaná, formulka - každý s každým, všichni se všemi… Snad jenom v muzice?
Pohodový hard rock, kterým by ovšem nemuseli pohrdnout ani příznivci techničtějších fines. Přidejte příjemný vokál a vyjde vám, že LANA LANE rozhodně není záležitostí na jednu sezónu.
7 / 10
Lana Lane
- všechny hlavní zpěvy, sbory
Erik Norlander
- Hammond organ, Rhodes piano, vocoder, Minimoog, M
A milion hostujících
- muzikantů
1. LIAA Prelude
2. Love Is An Illusion
3. Coloured Life
4. Cold Outside
5. Into The Ether
6. Through The Fire
7. LIAA Interlude
8. Through The Rain
9. Faerie Tale State Of Mind
10. Dream Burnin´ Down
11. Can´t Find My Way Home
12. A Night In The Garden
13. LIAA Postlude
Project Shangri-La (2002)
Love Is An Illusion (Special Edition) (2001)
Ballad Collection (Special Edition) (2000)
Ballad Collection II. (2000)
Secrets Of Astrology (2000)
The Best Of Lana Lane 1995 – 1999 (1999)
Echoes From The Ocean (EP) (1999)
Queen Of The Ocean (1999)
Ballad Collection (1998)
Love Is An Illusion (Version 98) (1998)
Live in Japan (1998)
Echoes From The Garden (EP) (1998)
Garden Of The Moon (1998)
Curious Goods (1996)
Love Is An Illusion (1995)
Vydáno: 2001
Vydavatel: Pseudonym Records
Stopáž: 65:40
Produkce: Erik Norlander
Studio: Woodcliff
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.